تبلیغات
دانستنیهایی مفید ازهمه جا ،از همه چیز ،برای همه - كاخ چهلستون اصفهان
  • تعداد مطالب :
  • آخرین بروزرسانی :
  • تعداد افراد آنلاین :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

entry كاخ چهلستون اصفهان

كاخ چهلستون


باغ چهل ستون اصفهان

 

در ارتباط با این بنا باید اذعان داشت كه مطالب نا شناخته زیادی درباره آن وجود دارد و باید تحقیقات بیشتری در باره آن صورت گیرد .

همچنین حتی مطالب موجود در ارتباط با این بنا تا حدود زیادی از بین رفته است حتی مطالب ارائه شده در نقاشی‌های توریست‌های گذشته و مطالب ارائه شده در سفر نامه‌ها بنحوی نگهداری نشده است و بعضی مطالب از بین رفته است در حالیكه مطالب موجود نیز جمع آوری نشده است .

 


اما همچنین بعضی مطالب نیز بوسیله انجام تحقیقات و حفاری‌های و اقدامات اكتشافی صورت می‌گیرد كه اقدام در این باره انجام نشده است و اقدامات تحقیقاتی بیشتری باید صورت گیرد .

همچنین بعضی از اكتشافات در باره این بنا نیز به صورت اتفاقی و ساختمان سازی در اصفهان كشف گردیده است .

همچنین این بنا در دوره‌های گذشته از جمله در دوره قاجاریه دچار تغیرات و در عین حال تخریباتی شده است .

مقداری از تخریبات نیز از سوی شهرداری برای توسعه شهری انجام شده است كه در واقع باید مسئولین اهمیت بیشتری برای بناهای تاریخی بدهند در حالی كه كمسیونهای عمرانی شهرداری اصفهان به این امر بی‌توجهی نشان می‌دهد و بخاطر ترافیك بالای این شهر قصد ساخت مترو و توسعه جادهای سطح شهر دارند كه باعث ویرانی ابنیه تاریخی بویژه باغ چهل ستون می‌گردد . در واقع قصد توسعه خیابانهای چهار باغ را و خیابان‌های آن می‌تواند به تخریب این بناها بیانجامد .

داده‌ها و اطلاعات زیادی درباره این باغ در حدود سالهای 1968 تا 1978 جمع‌آوری شده است .

در ابتدای بیان چهار مرحله ساخت و توسعه  بنا می‌پردازیم كه بنای چهارم همین بنای موجود می‌باشد و این شهر زمانی پایتخت صفویه بوده كه منجر به توسعه بناهای زیادی گردیده است و اكثر بناهای این شهر در دوره صفویه توسعه یافته است .

خیلی از بناهای احداثی این دوره از بین رفته است و یا نا پدید شده است كه با بررسی نقاشی‌های مرتبط با به این بنا سرنخ‌های بدست آمده و حفاری‌های انجام شده نیز به جمع‌آوری اطلاعات در این باره كمك می‌كند .

بر اساس مطالب تاریخی از سوی ایتالیا مشخص شده است كه این باغ برای نگهداری ساختمان اولیه احداث نشده است و در واقع یكی از بناهای كاخ سلطنتی می‌باشد و به دستور شاه عباس در سالهای 1602 تا 1629 احداث گردیده است .

بنای اولیه هنوز وجود دارد و بوسیله دو ساختمان كوچك احاطه شده است این ساختمان دارای حال بزرگ برای پذیرائی مسئولین خارجی بوده است و در واقع از برسی‌های انجام شده مشخص شده است كه این ساختمان شاه‌نشین نبوده است و برای پذیرایی توسعه یافته است .

محور معماری این ساختمان با محور 3 گنبد متقارن و هم محور می‌باشد. اما بیشتر مخاطره بوجود آمده برای این ساختمان احداث دو بلوك ساختمانی در مجاور آن بوده است كه باعث تغییر نیروهای وارده به آن شده است و تعادل ساختمان تغییر یافته است .

دو بلوك در هر طرف ایوان كه بخش شرقی باز شده قرار دارد لذا محور ساختمان جدید دارای چرخشی 90 درجه شده است . همچنین یك ساختمان با چرخشی محوری به دستور شاه عباس و بیشتر بنا به دلایل سیاسی تا معماری احداثی شد البته این ساختمان پس از چند سال دچار تغییراتی به دستور شاه عباس گردیده كه البته این ساختمان بكلی تخریب شده است .

در زمان شاه عباس دوم 3 دیوار بلند ، ساختمانی را احاطه نموده كه این دیوارها بلوك‌های احداثی را نیز در برگرفته است و در واقع ساختمان بوسیله یك ورودی در بین دو ساختمان مرتبط به ساختمان دیگر از مجموعه كاخ‌ها بوده است .

همچنین دو ستون چوبی به ساختمان اضافه شده است و ایوان جدید به عنوان شاه نشین استفاده می‌شده است .

همچنین یك حوض بزرگ در جلو آن احداث شده است و سایه ستون‌ها ساختمان در آن مشخص نبوده است در حالیكه بعدها یك حوض بزرگ دیگر به ساختمان افزوده شده است البته این حوض تا حدودی مكان آن پوشیده بود كه بوسیله ساختمان سازی و حفاری‌های انجام شده مكان  آن در بخش غربی ساختمان مشخص گردیده است .

این ساختمان دارای معانی دیگری نیز بوده كه به فارسی به معانی‌های زیادی می‌باشد همچنین یك سقف حامی برای آن اضافه شده است كه به وسیله 18 ستون حمایت می‌شده است .

در فاز دوم ساختمان 20 ستون به ستون‌های ساختمان افزوده می‌شده و در همین زمان بود كه حوض دوم اضافه شد . كه دارای یك فواره بود كه از درون به پایه شیری شكل آب به بیرون منتشر می‌شده است .

در نقاشی چشم پرنده اثر كاپفر در سال 1712 اطلاعات زیادی درباره این ساختمان وجود دارد كه در اثر بازدید هنر مندان در سال 1682 صورت گرفت .

عمارت نهایی كه در نتیجه اتحاد سه ساختمان متفاوت بوده است دارای ساختار جدیدی و یك محور واحد بوده است .

متاسفانه تحقیقات زیادی در ارتباط با برسی این ساختمان و وضع قبلی آن وجود ندارد و تحقیقات بسیار كمی در این باره انجام می‌شده است .

اما به طور خلاصه بر اساس برسی‌های كه با گروه تحقیقاتی انجام داده و هم موارد زیر مشخص شده است .

1- ساختمان دارای دو حوض بوده است و یك حوض آن وجود دارد در حالیكه حوض دیگر نا پدید شده است و در اثر حفاری‌ها مشخص شده كه ساختمان دارای دو حوض بوده است .

2- در بین ساختمانها ورودی‌هایی برای دسترسی به ساختمانهای مختلف در داخل كاخ وجود داشته است كه البته این ساختمان فعلی با ساختمان قبلی دارای تفاوتهایی می‌باشد

3- بین باغ بلبل و باغ گلستان با ساختمان اصلی ارتباط وجود داشته است كه از دیوارهای چند سانتی‌متری آشكار شده است در اثر ساختمان سازی به طور اتفاقی مشخص شد كه با این ساختمانها نیز ارتباط وجود داشته است .

البته در اثر تصمیم شهرداری برای توسعه شهری و ساختمان سازی به طور اتفاقی این دیوارها كشف شده و مسئولین شهرداری با ابراز بی اهمیت بودن این دیوارها قصد داشته‌اند كه دیوارها را خراب كنند كه با حمایت میراث فرهنگی این ساختمانها تخریب نشده است

4- این ساختمان دارای برجهای چهار ضلعی بوده است كه تعداد این برج‌ها 2 عدد می‌باشد كه در جلو ایوان اصلی احداث شده است . همچنین پلكان‌هایی وجود داشته است كه بر اثر علل غیر مشخصی از بین رفته است .

همچنین در احداث ساختمان از شیشه‌های كوچك چند ضلعی رنگی نیز استفاده می‌شده است .

5- رابطه بین دیوارهای نگهدارنده 4 مرحله احداث ساختمان را مشخص و تفكیك می‌نماید و با این برسی‌ها مشخص می‌شود كه ساختمان در چهار مرحله احداث شده است هر چند شكل فعلی ساختمان در نتیجه تغییرات مختلف در دوره‌های مختلف احداث ساختمان بوده است .

6- در بخش شمالی آن یك دیواره وجود داشته است كه در اثر مشاهدات كامپفر و تصویرهای نقاشی ارائه‌شده این‌مطالب موید آن‌است كه دربخش شمالی باغ دیواره‌های حمایت كننده وجود داشته است كه امروزه در مجاورت خیابانهای سپاه می‌باشد .

همچنین اگر مقیاسهای توالی دیوارها را به صورت a,b مشخص كنیم به صورت زیر احداث شده اند .

a-a-a-b-a-a-b-aaa

كه در واقع محور داخلی بین a,a 10 سانتی متر و بین a,b 123 سانتی متر بوده است و عرض ستونها 58 سانتی متر بوده است .

7- همچنین جاده جهان بین بر اساس نظر دكتر پیرنیا در زمان شاه عباس اول احداثی شده كه تا سال 1970 قسمت‌هایی از آن وجود داشته است .

8- بر اساس احداث ساختمانهایی به وسیله شهرداری مشخص شده  كه ساختمانهای كوچك چهار گوش نظیر كیوسك داشته است .

همچنین دیوارهای حدود چهل سانتی‌متر از سطح زمین قرار داشته است كه حدود یك متر در زیر زمین نیز ارتفاع داشته است .

همچنین مشخص شده است كه مانند و نیز اصفهان دارای كانال‌هایی در سطح شهر بوده است كه نا پدید شده است كه در واقع این شهر را تبدیل به شهر زیبایی مانند و نیز ایتالیا نموده است . هر چند این آثار از بین رفته‌اند مضافاً باید برای برسی بیشتر این ساختمانها تحقیقات بیشتری صورت گیرد .

 

برچسب ها :چهلستون ,باغ ,صفویه ,قاجار ,

author نوشته: سعید طهماسبی دهكردی date تاریخ: چهارشنبه 2 دی 1388 date نظر