تبلیغات
دانستنیهایی مفید ازهمه جا ،از همه چیز ،برای همه - قمر جدید سیاره زحل می تواند منشا حلقه G این سیاره باشد
  • تعداد مطالب :
  • آخرین بروزرسانی :
  • تعداد افراد آنلاین :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

entry قمر جدید سیاره زحل می تواند منشا حلقه G این سیاره باشد

زحل
پس از تلاش و بررسی 600 روزه ی دانشمندان از تصاویر دریافتی فضا پیمای كاسینی ، قمر بسیار كوچكی با قطر در حدود نیم كیلومتر ( 500 متر ) درون حلقه G سیاره زحل پیدا شد .

 

پس از تلاش و بررسی 600 روزه ی دانشمندان از تصاویر دریافتی فضا پیمای كاسینی ، قمر بسیار كوچكی با قطر در حدود نیم كیلومتر ( 500 متر ) درون حلقه G سیاره زحل پیدا شد .

تصاویر اولیه ی این قمر كوچك در 15 آگوست 2008 بدست آمد و پس از آن با بررسی 2 تصویر قدیمی تر ، این امر مسجل تر شد . در ادامه دانشمندانی كه بر روی تصاویر ارسالی فضای پیمای كاسینی كار می كردند این قمر كوچك را در موقعیت های متفاوتی بررسی و رصد كردند كه یكی از آخرین رصد های آن در 20 فوریه 2009 انجام شد . این قمر آنقدر كوچك است كه رصد آن توسط دوربین های كاسینی صورت پذیرد و به همین دلیل به دست آوردن اندازه آن به صورت مستقیم ناممكن است . با توجه به این موضوع دانشمندان كاسینی اندازه این قمر كوچك را با مقایسه روشنایی آن با دیگر قمر كوچك سیاره پالین ( Pallene ) تخمین زدند .

مدیر این پروژه همچنین دریافت كه مدار این قمر كوچك توسط قمر بزرگتر و نزدیك به آن یعنی میماس دچار آشفتگی می شود . این سومین قمر جایگرفته در حلقه های سیاره زحل است كه توسط كاسینی كشف می شود .

حلقه G سیاره زحل تا كنون بدون قمر بوده.  دانشمندان كاسینی تمامی تلاش خود را به كار گرفتند تا شاید معمای حلقه G یعنی عامل شكل گیری حلقه را دریابند . در سال 2007 منبع احتمالی حلقه G  ذرات یخی موجود در یك كمان روشن كه در لبه داخلی حلقه قرار داشت اعلام كردند . اما محققان عقیده داشتند كه عامل شكل گیری چیزی فراتر از این ذرات است و و نشان دادند كه می باید چیزی بزرگتر از این باشد ، چیزی كه در كمان مخفی شده است ! با كشف قمر جدید سیاره زحل كه در كمان مورد نظر قرار دارد ، گمان ها به یقین تبدیل شد .

مدیر تیم تحقیقاتی فضاپیمای كاسینی افزود ، كشف این قمر كوچك می تواند ما را در حل معماهای موجود در مورد این حلقه یاری نماید .

 

Image credit: NASA/JPL/Space Science Institute

 

تصویری كه در بالا مشاهده می كنید ، طی مدت 10 دقیقه توسط سفینه فضایی كاسینی متعلق به سازمان هوا-فضایی آمریكا ناسا ( NASA) گرفته شده است .

اوایل سال آینده ، دوربین كاسینی با نگاهی دقیق تر به ملاقات این كمان و قمر كوچك خواهد رفت .

مامورایت اصلی كاسینی 4 ساله بوده و  پیش بینی می شود همچنان  تا پاییز سال 2010 نیز به كار خود ادامه دهد .

برچسب ها :زحل ,زهره ,قمرهای زحل ,

author نوشته: سعید طهماسبی دهكردی date تاریخ: سه شنبه 1 دی 1388 date نظر