تبلیغات
دانستنیهایی مفید ازهمه جا ،از همه چیز ،برای همه - آیا می دانید چگونه می توان قارج صدفی تولید كرد؟
  • تعداد مطالب :
  • آخرین بروزرسانی :
  • تعداد افراد آنلاین :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

entry آیا می دانید چگونه می توان قارج صدفی تولید كرد؟

قارچ صدفی

یك سالن مناسب قارچ صدفی، دارای 22-20 درجه سانتیگراد حرارت، 80-75 درصد رطوبت نسبی ، از روشنایی مناسب و معمول برخوردار و همچنین غلظتco2  آن بین 10 تا 20 درصد حجم هوا و از تهویه ملایم و مطلوبی برخوردار می‌باشد. تولید كنندگان بسته به شرایط اقلیمی و حجم تولید سالیانه می‌توانند سالن‌های پرورش را طراحی و احداث نمایند.

امروزه در اكثر مناطق دنیا با شرایط مختلف آب و هوایی عمل پرورش قارچ صدفی در گلخانه‌های تونلی فلزی با عایق بندی مناسب انجام می‌گیرد.

در این طرح 2 واحد سالن كه یكی 300 متر مربع و دیگری 160  متر مربع با ارتفاع 4 متر ، و ابعاد 30*10 و 20*8 پیش بینی گردیده است كه به موازات همدیگر و با فواصل 2 متر از همدیگر به صورت سیستم گلخانه‌ای احداث می‌گردد.

سالن‌های پرورش از اسكلت‌ فلزی با پوشش سقف شیروانی و عایق فوم و پارچه كوتینگ‌دار و راشل ساخته می‌شود، كف سالن با سیمان و بتون كف سازی می‌گردد و دارای شیبی ملایم و زهكش مناسب می‌باشد. به منظور تامین نور مناسب جهت پرورش قارچ صدفی  پیش بینی 10% از كل مساحت سالن به پنجره در قسمت بالایی دیواره سالن‌ها و در زیر سقف ضروری می‌باشد. در روزهای آفتابی و با تابش شدید می‌توان تعدادی از پنجره‌ها را با رنگ با پرده پوشاند.

پنجره‌ها باید طوری طراحی ساخته شوند كه از اتلاف حرارت و به طور كلی از تبادل هوای گرم و سرد جلوگیری شود. جهت گرم نمودن سالن‌ها در فصل زمستان از بخار (مشعل دوجداره) استفاده می‌گردد. جهت تامین رطوبت نسبی از آب پاشی كف و دیواره سالن در ماه‌های خشك از دستگاه رطوبت ساز استفاده می‌گردد. با توجه به ارتفاع سالن‌ها كه حدود 4 متر پیش بینی گردیده است می‌توان حداقل 3 طبقه قفسه بندی نمود فاصله هر طبقه از طبقه دیگر بایستی حداقل 80 سانتیمتر باشد. عرض طبقات بسته به اندازه كمپوست بین 80 سانتی متر تا حداكثر یك متر در نظر گرفته می‌شود. هدف از قفسه بندی سالن‌ها استفاده بیشتر از فضای سالن می‌باشد. لذا دو سالن با مساحت 300 متر مربع و 160 متر مربع و ارتفاع 4 متر مربع با سه طبقه قفسه بندی می‌تواند حدود 750 متر بستر داشته باشد. اگر به ازای هر متر مربع 4 عدد كیسه قرار گیرد. بنابراین در هر دوره در هر سالن 3000 كمپوست قرار می‌گیرد . اگر در طول هر دوره از كشت تا خاتمه برداشت حداكثر 3 ماه در نظر گرفته شود، 4 دوره  در سال می‌توان تولید داشت. بنابراین با ضرب عدد چهار در 3000 كمپوست به عدد 12000 كمپوست در سال می‌رسیم. با برآورد حداقل 2 كیلو برداشت از هر كمپوست در هر دوره رسیدن به عملكرد 24 تن در سال به راحتی امكان پذیر می‌باشد كه با كسر حداكثر 15% ضایعات رسیدن به عملكرد 20 تن در سال به راحتی امكان پذیر است و این در حالی است كه متوسط برداشت قارچ صدفی از هر كمپوست با شرایط فنی و تكنولوژی ایران 4 كیلو می‌باشد. لازم به ذكر است كه به متوسط از هر كمپوست در هر دوره به طور میانگین سه چین برداشت می‌شوند كه اصطلاح چین در قارچ كاری به فلاش مرسوم است در شرایط كاملاً ایده‌آل 7 تا 8 فلاش برداشت و عملكرد 6 كیلو گرم از هر كمپوست امكان پذیراست.

برچسب ها :قارچ صدفی ,كمپوست ,زهكشی ,سیستم گلخانه ای ,

author نوشته: سعید طهماسبی دهكردی date تاریخ: چهارشنبه 30 دی 1388 date نظر