تبلیغات
دانستنیهایی مفید ازهمه جا ،از همه چیز ،برای همه - گیاهان دارویی ( اكلیل كوهی -باباآدم پرزدار-بابونه رومی -به -شاه بلوط هندی - پیاز)
  • تعداد مطالب :
  • آخرین بروزرسانی :
  • تعداد افراد آنلاین :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

entry گیاهان دارویی ( اكلیل كوهی -باباآدم پرزدار-بابونه رومی -به -شاه بلوط هندی - پیاز)

اكلیل كوهی

 
اكلیل كوهی

(Romarin)

 

نام دارو: اكلیل كوهی ( تیره نعنایان )

محل رویش : این گیاه بطور خودرو در منطقه مدیترانه می روید ودر بقیه اروپا بشرطی كه در معرض باد و عوامل دیگری قرار نگیرد می توان آن را در باغها به عنوان گیاهی زینتی كاشت .


 

مشخصات ظاهری : درختچه همیشه سبزی است با برگهای محكم و نازك كه از بغل آنها در قسمتهای فوقانی گیاه گلهای چند قسمتی آبی رنگ می رویند .

 

دوران گلدهی : دوران گلدهی این گیاه تیر و مرداد و زمان برداشت برگهای آن تیر و مرداد می باشد .

 

تركیبات : تركیبات این گیاه شامل سینئول ، كافور و برندل بوده و همچنین دارای الكالوئیدها، ساپونین و اسیدهای آلی هستند .

 

خواص درمانی : برگهای این گیاه و حتی اسانس این گیاه در تركیبات بسیاری از داروهای ضد روماتیسمی ، تحریك پوست و دم كرده این گیاه خصوصاً در زمان یائسگی اعصاب را آرام نموده و دارای اثر تقویت كننده دارد ، مسهل صفرا ، بهبود هاضمه و مصرف زیاد آن فقط برای زنان باردار سمی است .

باباآدم

بابا آدم پرزدار

(Bardane  Tomenteuse )

 

نام دارو : با با آدم پرزدار ( تیره مركبات )

 

محل رویش : این گیاه در مناطق معتدل در محلهای متروكه و خرابه ها می روید .

 

مشخصات ظاهری :  گیاهی علفی و دوساله كه دارای ریشه های دوكی و ساقه منشعب است . تعداد برگهای روی ساقه كم بوده و سایر برگها بزرگ و در سطح زمین و در قسمت پائینی ساقه قرار دارند .و گلهای آن بنفش رنگ هستند و با پوششی تار عنكبوت مانند پوشیده است .

 

دوران گلدهی : دوران گلدهی این گیاه در تیرماه تا اواخر شهریور ماه می باشد و زمان برداشت آن اسفند ، فروردین ، شهریور و مهر ماه می باشد .

 

خواص درمانی :   این گیاه به عنوان  داروی كمكی در درمان دیابت ، دمل ها ، جوشهای پوستی و ماساژ پوست سر به كار می رود بعضی مواقع ریشه تازه آن و یا شیره ای كه از آن گرفته می شود و یا حتی برگها جهت مسهل سازی صفرا و همچنین مدر و معرق هستند .


بابونه

بابونه رومی

(Camomille  Romaine )

 

نام دارو : بابونه رومی ( تیره مركبات )

مشخصات ظاهری : گیاهی علفی و پایا با ساقه ای خزنده و منشعب است كه دارای برگهای متناوب  با بریدگیهای عمیق است  در قسمت انتهای ساقه ها گلهای پایه دار لوله ای قرار دارند و گلهای آن معمولاً سفید رنگ هستند .

 

دوران گلدهی : دوران گدهی این گیاه در تیرماه و مرداد ماه می باشد و زمان برداشت آن تیر تا اواخر مرداد ماه می باشد .

تركیبات : گلهای این گیاه محتوی یك  اسانس روغنی شامل آزولن ، شیره های تلخ ، گلوكوزیدها و شولین می باشد .

خواص درمانی : آرامش اعصاب ، كاهش تشنجات ، بهداشت پوست و تسكین ناراحتیهای زنانه ، بهداشت مو های بلند ( مو را بطور طبیعی شفاف و درخشان می كند) .

موارد مصرف :

جوشانده به نسبت 2% كه مدت 15 دقیقه جوشانده شود كه تا سه فنجان در هر  روز متوان مصرف كرد.  جهت بهداشت مو جوشانده ای كه 10 برابر غلیضتر از آنچه كه گفته شد و مدت جوشاندن آن 20 دقیقه باشد تهیه می شود .همچنین از تقطیر سرشاخه ها اسانس روغنی بدست می آید كه این روغن در لوازم آرایشی و داروئی مصارف بسیاری دارد .

به


بـــه

(Cognassier )

 

نام دارو : به ( تیره گل سرخ )

 

محل رویش : موطن اصلی این گیاه در قفقفاز بوده كه از آنجا بتدیرج از طریق كشورهای حوزه مدیترانه به اروپای مركزی آمده و گسترده شده است

 

مشخصات ظاهری : درخت یا درختچه ای با شاخه های پرزدار و برگهای بیضی شكل و متناوب است . این پرزها در پشت برگها نیز وجود دارد . گلهای سورتی رنگ و زیبای آن بطور جداگانه و با پایه ای كوتاه روی شاخه ها قرار دارد ، میوه آن معطر و پوشیده از كرك است .

 

دوران گلدهی : دوران گلدهی این گیاه در اردیبهشت ماه تا خرداد و زمان برداشت آن شهریور تا مهر ماه است .

 

تركیبات : به دارای قند پكتین ، ویتامین ث ، اسانس های روغنی ، تانونها و اسیدهای آلی می باشد .

 

خواص درمانی : ناراحتیهای معده ، گلو درد . اسهال و خونریزی ، بعنوان پانسمانهای خنك كننده و لزج جهت زخمها و ورم های مفصلی و شقاق سینه یا دست و پا .

موارد مصرف  :

از دم كرده آن در صورت وجود ناراحتیهای معده، گلو درد، اسهال و خونریزی استفاده می‌شود.

از دانه های آن بصورت دم كرده یا جوشانده جهت درمان گلودرد و سرفه كاتاره معده و یا روده  همچنین در تهیه پانسمانهای خنك كننده و لزج برای زخمها، ورم‌های مفصلی بكار می‌رود. از به تازه نیز در تهیه مربا، كمپوت، ژله و شربت استفاده می شود .


شاه بلوط

شاه بلوط هندی

(Marromnnier  dinde )

 

نام دارو : شاه بلوط هندی  ( تیره هیپوكاستاناسه)

 

محل رویش : موطن اصلی آن مناطق بالكان و شرق مدیترانه بوده است .

 

مشخصات ظاهری : شاه بلوط درختی است بلند با چوبی شكننده و شاخه هائی پوشیده از برگهای متقابل پنجه ای شكل و گلهای  سفید مایل به زرد و خوشه ای هستند و میوه آن بصورت خاردار است كه یك تا سه دانه در آن قرار دارد .

 

دوران  گلدهی : دوران گلدهی این گیاه اردیبهشت تا خرداد و زمان برداشت آن شهریور تا اواخر آذر است .

 

تركیبات : میوه آن محتوی 28% ساپونین ، آسین ، آسكولین ، فراكسین ، تانن و تركیباتی از نوع كومارین كه در دانه این گیاه می باشد .

 

خواص درمانی : جهت درمان  ناراحتیهای قلبی ، مقاومت دیواره وریدها ، انعقاد خون ، واریس ، التهاب مجاری تنفسی فوقانی ( خلط آورها ) ، اسهال مزمن و یا اسهال خونی ، مالاریا ، شستشوی زخمها ، ورم سرمازدگی ، بواسیر استفاده می شود.

 

موارد مصرف :

از تركیبات آن در صنعت داروسازی جهت بیماریهای قلبی ، گردش خون و مقاومت دیواره وریدها و انعقاد خون بكار می رود  در طب عامیانه میوه بلوط را برای درمان اسهال مقاوم و در قدیم برای درمان مالاریا و شستشوی زخمها و ورم سرمازدگی و برخی بیماریهای پوستی و بواسیر استفاده می گردد .

 

استفاده صنعتی :

بعلت وجود تركیب كومارین در دانه این گیاه در كرمهای ضد افتاب و محافظ بعنوان مواد افزودنی استفاده می شود همچنین برای تهیه پودر شستشو و ماده كف كننده و برای مواد آتش نشانی بكار می رود

ضمنا بعنوان ماده غذایی با ارزش برای حیوانات نیز بكار می روند .


پیاز

پیاز

Onion))

 

نام دارو : پیاز

 

محل رویش : موطن اصلی این گیاه چندین نقطه مختلف آسیا است . پیاز همیشه در بین النهرین ، هند و در كشورهای مدیترانه به عنوان سبزی و گیاه داروئی كشت می شده .

 

مشخصات ظاهری :گیاهی است دو ساله با پیاز مطبق و قهوه ای رنگ، برگهای آن لوله ای و ساقه آن راست می باشد كه در قسمت اناتهائی آن گلهای سفید متمع و كروی شكل قرار دارند . دانه های ان سیاه رنگ بوده و درون یك كپسول قرار دارد .

 

دوران گلدهی : دوران گلدهی این گیاه خرداد و تیر ماه و زمان برداشت آن از تیر تا اواخر شهریور ماه می باشد .

 

تركیبات : اسانسهای روغنی ، قندها و ویتامینها ، مواد معدنی و بخصوص تركیبات آلی گوگرد ( ضد عفونی كننده گیاهی ) كه اثر آنتی بیوتیكی دارد

 

خواص درمانی : ناراحتیهای مجرای فوقانی تنفسی ، سرفه، زكام  ، كاهش برونشیت ، كاهش حساسیت ، كاهش ناراحتیهای گاستریك ، روده ای ،دفع انگلهای روده ای ، مسهل صفرا ، مدر و پائین آورنده قند خون ، تسكین دهنده محل نیش حشرات

 

موارد مصرف :

پیاز تازه ناراحتیهای مجرای فوقانی تنفسی سرفه ، زكام ، كاهش برونشیت و دیگر بیماریهای حساس را بر اثر قدرت ضد عفونی كننده و ضد میكروبسی گیاهی خود بطور موثری كاهش می دهد در مورد جهاز هاضمه پیاز اثر ضد عفونی كننده داشته و ناراحتیهای گاستریك و روده ای را كاهش داده و انگل های روده ای را دفع می كند . این گیاه مسهل صفرا مدرن و پائین آورنده قند خون است  .

پیاز خرد شده محل نیش حشرات راذ تسكین می دهد . خشك كردن پیاز اثر آن را از بین می‌برد.

برای دیدن ادامه گیاهان دارویی اینجا را كلیك كنید

 

برچسب ها :گیاهان دارویی ,شاه بلوط ,به ,پیاز ,اكلیل كوهی ,باباآدم پرزدار ,بابونه رومی ,

author نوشته: سعید طهماسبی دهكردی date تاریخ: دوشنبه 28 دی 1388 date نظر