تبلیغات
دانستنیهایی مفید ازهمه جا ،از همه چیز ،برای همه - گورستان شهر سوخته
  • تعداد مطالب :
  • آخرین بروزرسانی :
  • تعداد افراد آنلاین :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

entry گورستان شهر سوخته

شهرسوخته

گورستان شهر سوخته

مهم ترین ویژگی این دوران مجزا نمودن گورستان از شهر است كه از سه طرف به شهر ارتباط می یافت.


موقعیت، وسعت، تعداد گور

در جنوب غربی تپه های شهر سوخته، ناحیه ای با وسعت 21 تا 25هكتار و پوشیده از شن وجود دارد. آثار باستانی و سطح آن صاف و یكنواخت است. تا سال 1351 ش. (= 1972 م.) تصور می شد كه این قسمت شوره زار بی حاصلی است ولی در همان سال در جریان نمونه برداری خاك، نخستین گور به طور تصادفی كشف شد. این قسمت كلاً  به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است كه گورستان در بخش شمالی آن قرار دارد و فاصله‌ی آن با بخش جنوبی 90 متر است. بخش‌ها را گودال بزرگی از هم جدا كرده است.

پروفسور توزی می گوید: «وقتی مشغول تحقیق در وسعت شهر بودیم ناگهان با قبرستان شهر روبرو شدیم كه كاملاً از شهر جدا بود و 21 هكتار وسعت داشت. شهر سوخته تنها نمونه ای است كه حدود 3000 سال ق.م. ناگهان زندگی در آن قطع شد. بنابراین بیش از هر محل دیگری آثار موجود آن سالم مانده است.تحقیقات به عمل آمده نشان داد 25 تا 35 هزار قبر در آن وجود دارد و باید گفت : بزرگترین و سالمترین قبرستانی است كه تابحال باقی مانده است. اهمیت علمی و فنی این گورستان به دلیل اشیای درون گورها و هم استخوان های سالم مانده‌ی مردگان است. در كاوش گودال آزمایشی چهار لایه‌ی جداگانه تشخیص داده شد: لایه ‌ی اول را مخلوطی از شنهای رسوبی با سنگ ریزه  كه حدود 15 تا 30 سانتیمتر قطر دارد تشكیل می دهد؟ قشر نمكی سختی با میانگین حدود 20 سانتیمتر لایه‌ی دوم را تشكیل می دهد، لایه‌ی سوم شامل قشر نمكی با مخلوطی از خاكهای نرم و سست می باشد؛ لایه‌ی چهارم خاك سبز رنگی است كه بیشتر قبرها در آن قرار دارند. تحقیقات سطحی و مطالعات مقدماتی نشان می دهند: این گورستان كلیه‌ی دوره های استقرار را در بر دارد. چون 25 تا 35 هزار گور برای محوطه‌ی بزرگی چون شهر سوخته شاید كم هم باشد، زیرا حدود 1400 سال مسكونی بوده است. علل اصلی كم بودن گور به شرح زیر است:

اول، شهر سوخته تنها در لایه های 5 تا 7 ( 2700 2500 ق.م.) یعنی فقط حدود 200 سال شكوفا بوده است.

دوم، عكسهای هوایی و آزمایشهای زمین شناسی نشان دهنده‌ی فرسایش عظیم در قسمت بزرگی  جنوب غربی گورستان است. یكی از قبور ( شماره 200) در همین قسمت قرار داشته و نیمی از آن نیز بر اثر فرسایش شدید از بین رفته است.

سوم، شاید آزمایشهای انجام شده نادرست  با شند و آزمایشهای دقیق تر رقم درست گورها را به دست دهد، یا اینكه گورستان دیگری در آن نزدیكی وجود داشته باشد.

چهارم، كم بودن قبر ها می تواند بمنزله‌ی استفاده دوباره از گورها باشد، به همین علت تعداد قبرهای كنده شده را كمتر از تعداد دفن شده ها نشان می دهد.

(2) سایر ویژگیهای گورستان شهر سوخته

در گورستان مذكور شش گمانه‌ی آزمایشی زده شده و اولین گورهای شهر سوخته در این ترانشه ها و در عمق معادل 150 سانتیمتر از سطح زمین به دست آمده است. مصالح مورد استفاده در ساختمان گورها فقط خشت خام و اشیای تدفینی معمولاً سفال، اشیای استخوانی، فلزی، سنگی، پارچه و مهر بوده است. اغلب مهرها در كنار بازوی اسكلت ها  قرار داشته‌اند. بیشتر اشیای تدفینی را سفالها تشكیل می دهند كه نزدیك سر و پای اسكلت ها قرار گرفته اند. در این قبرها به ندرت ظروفی از جنس سنگهای آهكی و سنگ صابون با نقوش ساده‌ی هندسی دیده می شود. در یك گور شیئی فلزی مدوری از مفرغ پیدا شده است. به غیر از اشیاء كوچك اشیای دیگری چون حلقه های مختلف از سنگ، لاجورد، مهرها، اشیای ساخته شده از سنگ چخماق ، استخوان، مرمر ، سنگ شیشه و چوب نیز در قبرها به دست آمده است.

اجساد با پارچه پوشانده می شدند. پوشش مردان خشن تر از پوشش نان است. موی سر بعضی از زنان استثنائاً به علت قرار گرفتن در زیر قشر نمك تا كنون باقی مانده است. قبرهایی با دو اسكلت وجود دارد ولی بنظر نمی آید از قبور گروهی همانند  گروهای تپه های موندیگاگ و یا نماز گاه استفاه شده باشد. گور شماره 112 نمونه ای دو نفره است كه دفن شدگان آن را یك بچه نابالغ و یك زن سی ساله تشكیل می دهند و مشخص است آنان امواتشان را با مراسم و آیین های خاصی دفن می كرده اند.

 

برچسب ها :شهرسوخته ,سیستان ,گورستان ,

author نوشته: سعید طهماسبی دهكردی date تاریخ: جمعه 4 دی 1388 date نظر