تبلیغات
دانستنیهایی مفید ازهمه جا ،از همه چیز ،برای همه - استان چهارمحال وبختیاری
  • تعداد مطالب :
  • آخرین بروزرسانی :
  • تعداد افراد آنلاین :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

entry استان چهارمحال وبختیاری

كوهرنگ


تقسیمات استان چهارمحال و بختیاری

 

      استان مشتمل بر 5 شهرستان و 13 بخش است. این استان از دو قسمت تشكیل شده است.

چهارمحال: لار، كیار، میزدج و گندمان.

بختیاری: مشتمل بر دهستانهای كوهرنگ، تنگ گزی، بازفت، دو آب صمصامی، چغاخور،  خانمیرزا، فلارد و میانكوه.

شهرستانها عبارتند از :

      شهركرد، بروجن، فارسان، لردگان و كوهرنگ.

تقسیمات استان چهارمحال و بختیاری

 

      استان مشتمل بر 5 شهرستان و 13 بخش است. این استان از دو قسمت تشكیل شده است.

چهارمحال: لار، كیار، میزدج و گندمان.

بختیاری: مشتمل بر دهستانهای كوهرنگ، تنگ گزی، بازفت، دو آب صمصامی، چغاخور،  خانمیرزا، فلارد و میانكوه.

شهرستانها عبارتند از :

      شهركرد، بروجن، فارسان، لردگان و كوهرنگ.

جمعیت و ساخت سنی و جنسی جمعیت

      براساس سرشماری سال 1370، جمعیت استان حدود 742 هزار نفر بوده است، كه 37 درصدد جمعیت شهری و بقیه روستایی بوده اند. ساخت هرم سنی استان، نمودار كشیدگی كامل هرم و خطر جوانی جمعیت و محدود بودن گروههای فعال را نشان می دهد .

زبان

      زبان بختیاری یكی از اصیل ترین زبانهای فارسی است كه ریشه آن پهلوی است و بخاطر موقعیت خاص جغرافیایی پای بیگانگان كمتر به این منطقه رسیده و بهمین جهت در طول چند قرن بطور معجزه آسایی از اختلاط و امتزاج با دیگر زبانها در امان مانده است.

اماكن مقدسه

      این استان دارای زیارتگاههای متعددی است كه معروفترین آنها عبارتست از : امازاده دو معصوم، امامزاده شیخ بهاء الدین محمد، امامزاده حمزه علی، امامزاده مادر و دختر و ... .

ویژگیهای جغرافیای شهرستان فارسان

ویژگیهای طبیعی

موقعیت و وسعت

      شهرستان فارسان بعنوان یكی از شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری در شمال غربی این استان واقع شده است. این شهرستان از شمال شرقی به استان اصفهان، از شرق به شهرستان شهركرد، از جنوب به شهرستان لردگان و از غرب به شهرستانهای ایذه و مسجدسلیمان از توابع استان خوزستان محدود است .

      شهرستان فارسان 3725 كیلومتر مربع مساحت دارد و 5/22درصد كل مساحت استان را تشكیل می دهد، كه دارای سه شهر فارسان، جونقان و باباحیدر و سه بخش میزدج،  شوراب و بازفت و 7 دهستان و293 روستا و 130 مزرعه است.

      شهر فارسان بعنوان مركز شهرستان و مهمترین كانون شهری در قلمرو و سردسیر عشایر هفت لنگ بختیاری است و در گذشته نیز مركز میزدج بوده است.

زمین شناسی و توپوگرافی منطقه مورد مطالعه

      شهرستان فارسان از لحاظ زمین شناسی بین دو سپر ایران مركزی و سپر عربستان واقع است و ارتفاعات زاگرس این شهرستان را احاطه كرده است. نواحی میزدج، شوراب، تلگزی و دشت زرین در ایران مركزی و نواحی میانكوه موگویمل، دو آب و بازفت عمدتا در منطقه سپر عربستان واقع شده است.

      تمامی بخش شمالی شهرستان فارسان از سنگهای دگرگونی دوره اینزا كامبرین پوشیده شده است. تشكیلات متعلق به این دوره به لحاظ سن زیاد كه پشت سر گذاشته اند، دارای حركات كوه زایی زیاد و در نتیجه سنگهای دگرگون شده از جمله مرمریت و گنیس و شیت در منطقه وجود دارد.

آب و هوا

      به جهت ارتفاع زیاد شرق شهرستان (چلگرد) و ارتفاع غرب شهرستان (دره بازفت) در بررسیهای اقلیمی شهرستان فارسان از دو ایستگاه آب و هوا شناسی چلگرد و مرغك (بازفت) استفاده شده است.

بارندگی

      منشاء اصلی بارندگیهای منطقه بازفت و چلگرد توده های هوای باران زایی هستند كه از سمت غرب و شمال غربی وارد منطقه شده و موجب ریزش فراوان باران و برف در این منطقه می شوند. بدین لحاظ عمده بارش منطقه جبهه ای است كه از مهرماه تا اردیبهشت منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد، وجود ارتفاعات بلند زردكوه موجبات صعود هوا را فراهم نموده و نقش عمده ای در افزایش میزان بارشها در این منطقه بخصوص در بخش شرقی دارد و در واقع تركیبی از بارندگی جبهه ای و كوهستانی است.

آبهای زیرزمینی

      در دشت جونقان - فارسان عمده ترین منابع بهره برداری از آب زیرزمینی  را چشمه ها و چاهها تشكیل می دهند. استفاده از قنات بدلیل ویژگیهای توپوگرافی دشت رایج نشده در حالیكه از سازنده های آهكی چشمه های بسیاری خارج شده و برخی از آنها از روبی قابل ملاحظه ای برخوردار می باشند.

      در منطقه كوهرنگ و اطراف زردكوه شمارش چشمه كوهها و میزان آبدهی آنها احتیاج به وقت و حوصله زیادی دارد. چشمه كوهرنگ سرچشمه اصلی رودخانه كوهرنگ در زیر قله معروف هفت تنان دیدنی و در خود رودخانه ای عظیم است. اطراف چلگرد چشمه های زیادی وجود دارد. منطقه بازفت دارای صدها چشمه كوچك و بزرگ است.

 

پوشش گیاهی

مراتع

      در مجموع سطح مراتع شهرستان فارسان 387564 هكتار می باشد. این مراتع حدود 39 درصد از مراتع كل استان را شامل می شود.

جنگلها

      جنگلهای منطقه فارسان، بخشی از جنگلهای غرب كشور را در سلسله جبال زاگرس شامل می شود كه بصورت نواری از شمال غرب به جنوب شرق در ارتفاعات زاگرس شامل می شود.

دما و یخبندان

      میانگین دمای سالانه منطقه از حدود 16 درجه سانتیگراد تا كمتر از 4 درجه متغیر است. نواحی مركزی حوزه بصورت باند باریكی در امتداد رودخانه بازفت دارای حرارات متوسط بالایی است.

رطوبت نسبی

      رطوبت نسبی در ماههای سرد سال بیشتر از ماههای گرم است. البته وجود بارندگی استانی به این موضوع كمك می كند.

      مرطوب ترین ماه در ایستگاه چلگرد آذر و در ایستگاه مرغك (بازفت) دی ماه گزارش شده است و خشك ترین ماه سال در هر دو ایستگاه شهریور ماه است.

منابع آب

آبهای سطحی

      به دلیل موقعیت سرشاخه های یكی از پر آب ترین رودخانه های كشور یعنی كارون در آن واقع است و همچنین یكی از رودخانه های پر آب و دائمی بنام زاینده رود در آن واقع است. حوضه های آبریز این شهرستان عبارتند از :

- حوضه آبریز بازفت

- حوضه آبریز كوهرنگ

- حوضه آبریز بهشت آباد

- حوضه آبریز زاینده رود

     حضور ایل بختیاری در این منطقه همراه  با جاذبه های ویژه فرهنگی آن می تواند زمینه-ساز جلب ایل بختیاری در این منطقه همراه با جاذبه های ویژه فرهنگی آن می تواند زمینه-ساز جلب جهانگرد فرهنگی باشد. شیوه زندگی ایلی و روابط قومی و قبیله ای همراه با خصوصیات فرهنگی آن از جمله جاذبه های بدیع و ارزشمند سیاحتی در سطح بین المللی و داخلی محسوب می شود. كانون های سیاحتی چلگرد، چشمه دیمه، ارتفاعات زردكوه، كناره های رود بازفت و اطراف چشمه پیرغار از مهمترین كانونهای ایرانگردی استان بشمار می روند.

جاذبه های طبیعی

    در جغرافیای جهانگردی استقرار پدیده ها و جاذبه های طبیعی می تواند یكی از پرجاذبه- ترین مناطق جهانگردی كشور محسوب شود.

      ویژگی بارز منطقه فارسان، طبیعت زیبایی است كه قله ها، گستره های برفی، چشمه-سارها و فضاهای جنگلی سرسبزی را پدید آورده است.

      آب و هوای خنك در فصل تابستان، محیط های طبیعی زیبا، كوههای بلند، سرچشمه-های كارون، تونل اول كوهرنگ و آبشار زیبای آن و تپه ماهورهای پوشیده از گیاهان مرتعی با گلهای رنگارنگ و زیبا و جنگلهای انبوه بلوط و دره های پرپیچ و خم و زیبا همگی دست به دست هم داده اند تا طبیعتی زیبا را در منطقه خلق نمایند.

      وجود دشت لاله واژگون زیبا در فصل بهار، چشمه های پر آب منطقه به ویژه چشمه دیمه ارتفاعات پوشیده از برف زرد كوه و چشمه های پر آب سرچشمه های رودخانه كوهرنگ و كارون در مجاورت منطقه مجموعه ای از جاذبه های پر آب سرچشمه های رودخانه كوهرنگ و كارون در مجاورت مجموعه ای از جاذبه های طبیعی را در منطقه و اطراف آن به وجود آورده اند كه با جاذبه های دیگر نواحی بسیار متفاوت است.

      امكان اسكی در فصل زمستان و تابستان در منطقه و ارتفاعات زرد كوه به عنوان یكی دیگر از جاذبه های جهانگردی - ایرانگردی منطقه مطرح است.

چشمه دیمه

      در فاصله 98 كیلومتری شهركرد (مركز استان) و 10 كیلومتری روستای چلگرد واقع شده است. اطراف این چشمه را بیشه زارها احاطه كرده اند، پتانسیل های طبیعی اطراف چشمه، چشم انداز طبیعی زیبا و دلپذیری را برای منطقه به ارمغان آورده است. بعنوان مثال در یك روز تعطیل، این مكان تفریحی حدود 300 خانوار بازدید كننده داشته است.

توانهای جهانگردی و ایران گردی

      شهرستان فارسان بعنوان یكی از شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری دارای امكانات ایرانگردی و جهانگردی متعددی است.

      منطقه فارسان با متجاوز از 600 میلی متر بارندگی سالانه یكی از مناطق پر باران و سرسبز ایران است، جای جای آن پوشیده از تپه ماهورها، شیلهای سرسبز، چشم اندازها، چشمه سازهای زیبا و رودهای پر آب است.

      سرچشمه رودخانه های بزرگ كارون و زاینده رود در این منطقه قرار دارند و این رودخانه ها از پیوستن دهها رود فرعی و جویبارها و نهرهای متعددی كه از ارتفاعات كوهستانی منطقه سرچشمه می گیرند تشكیل شده و در مسیر خود جاذبه های طبیعی فراوانی را پدید آورده است. آب فراوان این رودخانه ها در طی مسیر خود مناظری بسیار زیبا و دلپذیر ایجاد می كنند. وجود سرچشمه های بی شمار، شكارگاه های متعدد و پوشش جنگلی و بخصوص امكانات كم نظیر، ورزشهای زمستانی، امكان توسعه منابع طبیعی جهانگردی را دو چندان می كند.

      علاوه بر جاذبه ها و امكانات طبیعی كم نظیر در تابستان، دامنه های پوشیده از برف زردكوه با شیبهای مناسب ویژه ورزش های زمستانی بویژه اسكی را فراهم می سازد.

      پوشش گیاهی اصلی منطقه را جنگلهای بلوط تشكیل می دهد. جنگلهای بلوط این ناحیه تنوع زیادی ندارد. گونه مهم این جنگلها را بلوط ایران تشكیل می دهد كه شرایط بسیار دشوار اقلیمی و توپوگرافی را تحمل می نماید.

ویژگیهای انسانی

میزان جمعیت و رشد آن

      در سرشماری عمومی نفوس و مسكن سالهای  1355 و 1365، جمعیت شهرستان فارسان به ترتیب 55557 و 96288 نفر بوده است و آمار نامه استان، جمعیت شهرستان را در سال 1370 معادل 127139 نفر گزارش می كند.

فعالیت و اشتغال

      در سال 1365 از كل جمعیت 10 ساله به بالای شهرستان 1/35 درصد جمعیت از نظر اقتصادی فعال بوده اند كه برای مردان 1/53 درصد و برای زنان 4/1 درصد و بیكاران 75/6 درصد جمعیت را دارا بود.

توسعه تاریخی روستای چلگرد

      هسته مركزی روستای چلگرد واقع در قسمت جنوب غربی بافت روستا تشكیل شده و مرحله اول توسعه روستا نیز در حاشیه هسته مركزی بود. كه بتدریج بسمت جنوب روستا نیز كشیده شده و مرحله دوم توسعه در قسمت غرب روستا امتداد یافته و مرحله سوم نیز واقع در سمت شمال روستا كه كلاً به محل توسعه شهرك شهود بوده امتداد یافته و در نهایت مرحله چهارم توسعه واقع در سمت شمال در زیر جاده ی ورود است.

وضعیت تجهیزات و تأسیسات عمومی روستای چلگرد

      روستای چلگرد شامل كشتارگاه، محل دقیق زباله، منبع آب آشامیدنی، گورستان و غسالخانه، شبكه آب رسانی، شبكه برق رسانی، پست، مخابرات، اداره برق و سازمان آب می باشد.

منبع آب آشامیدنی روستای چلگرد

      این روستا دارای دو منبع آب آشامیدنی به حجم 200 و 75 در ضلع جنوب غربی روستا در همجواری جنگلبانی می باشد كه آب آشامیدنی منبع بوسیله یك رشته چشمه واقع در ضلع غربی منبع بوسیله لوله رابط تأمین می گردد.

بارندگی در اقلیم روستای چلگرد

      براساس روش پیشنهادی برای ایران اقلیم چلگرد از نظر بارندگی مرطوب نام گرفته است. خشكی تابستان و بارندگی زمستان در آن شبیه اقلیم شهركرد است‌‍؛ ولی میزان بارندگی چلگرد با شهركرد متفاوت بوده و احتمال وقوع بارندگی جابجایی در ماههای گرم بهار و تابستان بیشتر است و بیشتر بارندگی اقلیم چلگرد بصورت برف در ارتفاعات می بارد. همین برف باعث می شود كه حرارت زمین حفظ شود و عمق یخبندان كم می باشد.

جریان باد

      در بررسی جهت وزش بادها معیار سنجش فراوانی جهت باد از یك سمت معین در كل * انجام می شود. وزش باد در چلگرد در طول سال ادامه دارد كه ناشی از جریانهای مدیترانه ای می باشد و در ماه های شهریور، مهر، آبان، آذر و دی ماه فراوانترند.

باد پائیزی: خشك و زیان آور، بسمت جنوب می وزد.

باد چپ: خشك كه از سمت شمال به داخل منطقه می وزد.

باد برف: بادی است خشك و از غرب به شرق می وزد و باعث خشك شدن درختان می گردد.

باد راست: با شدت و ضعف در تمام طول سال می وزد و بادی خشك است.

خاك

      عمق خاك متغیر است، رنگ آن تیره و سطح خاك دارای خواص فیزیكی مناسب برای رشد گیاهان و نفوذ آب برف می باشد.

زمین شناسی

      این گسله زاگرس یكی از كسلهای بزرگ كشور است. كه از شمال غربی به جنوب شرقی این منطقه می گذرد.

سایر جاذبه ها

چشمه، آبشار، تونل و

      آب و هوای مطبوع، وجود چشمه سارها، حضور بخشی از ایل بختیاری در فصل ییلاق وجود جنگل و پوشش گیاهی و قلل پوشیده از برف؛ جاذبه ها منطقه را در چندان كرده است.

آب معدنی دیمه

      آب معدنی دیمه از لحاظ كیفیت بهترین آب دنیا شناخته شده است و موجب درآمد ارزی زیادی برای منطقه و مملكت خواهد بود.

مرزعه های ماهیگری

      در اكثر رودخانه ها و مسیرهای آبی منطقه فارسان امكان ماهیگیری و پرورش ماهی وجود دارد. اغلب رودخانه های این منطقه دارای ماهی های گوناگون است كه در جوار برخی از چشمه ها و رودخانه های این منطقه می توان با احداث دریاچه ای مصنوعی به پرورش قزل آلا و انواع دیگر ماهی اقدام كرد.

برچسب ها :چهارمحال ,بختیاری ,كوهرنگ ,لار ,كیار ,

author نوشته: سعید طهماسبی دهكردی date تاریخ: سه شنبه 1 دی 1388 date نظر