تبلیغات
دانستنیهایی مفید ازهمه جا ،از همه چیز ،برای همه - نانو تكنولوژی و صنعت خودرو
  • تعداد مطالب :
  • آخرین بروزرسانی :
  • تعداد افراد آنلاین :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

entry نانو تكنولوژی و صنعت خودرونانو تكنولوژی
و صنعت خودرو

     صنعت خودرو یكی از بزرگترین صنایع جهان است و در كشور ما نیز از اهمیت خاصی برخوردار می باشد . توجه به كارگیری فناوری های جدید یچون نانو تكنولوژی ، در چنین صنعتی ضروری است از این رو ما در این مقاله به این موضوع پرداخته ایم .


  

     نانو تكنولوژی به عنوان انقلاب صنعتی قرن آینده اثرات فراوانی در صنعت خواهد داشت. یكی از چشم اندازهای امیدوار كننده این تكنولوژی پیشرفته تحول در صنعت خودرو سازی می باشد.

     خصویات ویژه صنعت خودرو ، آنرا به بازاری مستعد برای ورود نانو تكنولوژی تبدیل كرده است. این بازار بسیار بوده و با پیشرفت زمان ، توسعه سریعی برای ایجاد محصولات جدید دارد (لااقل در مقایسه با دیگر محصولات دارای این پیچیدگی).

     صنعت خودرو از طرفی در معرض فشارهای ناشی از قیمت سوخت و مسائل ایمنی می باشدو از طرفدیگر تحت تاثیر سلایق و تنوع در درخواست های مشتریان برای مدل های جدید خودرو می باشد.بنابراین تمایل به ورود فناوریهای نوین در این صنعت وجود دارد. خودرو مثل البسه برای بسیاری افراد فقط یك كالای ضروری نیست بلكه وسیله ای به عنوان سطح و شان منزلت به شمار می رود . به دلیل موارد مذكور صنعت خودرو یكی از اولین نقاط ورود فناوری هایی است كه بیش از عمل كرد، نوگرایی در آن مطرح است. پوشش های پنجره الكتروكرویك، می توانند به صورت دلخواه و یا خودكار شیشه ها را تیره سازد ، یك كاربرد بالقوه نانو تكنولوژی است كه احتمالا بیش از نفوذ به دیگر بازارها همچ.ن صنعت ساختمان در صنعت خودرو جایگاهی خواهد یافت.

 

   كاربردهای نانو تكنولوژی در صنعت خودرو

     نانو تكنولوژی كاربردهای بسیاری در صنعت خودرو دارد كه در اینجا به چند دسته از آن اشاره می شود: مواد ساختاری و پوشش ها.

با توجه به اهمیت نانو كامپوزیت ها در صنعت خودرو و اینكه یك صرف كننده بزرگ نانو كامپوزیت ها صنعت حمل و نقل است در این بخش به تفصیل بیشتری به آن می پردازیم.

     یكی از اصلی ترین موضوعات نانو تكنولوژی، ساخت مواد با خواص جدید است. این مواد ارزش افزوده بسیار بالا و توانایی بالاتری در تمام صنایع خواهد داشت كه صنعت خودرو از آن مستثنی نمی باشد.ساخت بدنه های سبكتر و مقاومتر برای خودرو، ساخت لاستیك هایی با مقاومت سایشی بهتر، ساخت قطعات موتور با عمر چند برابر، كاهش مصرف سوخت خودرو، ساخت باتری هایی با انرژی بالا  و دوام بیشتر، نانو ساختارهایی مبتنی بر كربن به عنوان سوپر اسفنج هیدروژنی در خودروهای پیل سوختی، ساخت حسگرهای چند منظوره برای كنترل فرایندهای مختلف در خودرو، ساخت كاتالیزورهای اگزوز در خورو جهت كاهش آلودگی هوا ]1 [، لایه های خیلی محكم با خصوصیات ویژه مثل الكتروكرومیك (رنگ پذیری الكتریكی) یا خود پاك كنندگی برای استفاده در شیشه ها و آینه های خودرو ]4 [ و سازگار كردن خودرو با محیط زیست و بسیاری از موارد دیگر از جمله كاربردهایی هستند كه نانو تكنولوژی در صنعت خودرو خواهد داشت. همچنین جایگزینیكربن سیاه (Carbon Blak) تایرها با ذرات رس و پلیمرهای نانو متری ، تكنولوژی های جدیدی است كه تایرهای سازگار با محیط زیست و مقاوم در برابر سایدگی را به ارمغان می آورد ]1 [.

     یكی از اثرات مثبت نانو تكنولوژی در بالا بردن راندمان موتورهای احتراق داخلی فعلی است. این موتورها حدود 15% انرژی ذخیره شده در بنزین را به نیروی محركه تبدیل می نماید، از طرف دیگر وزن متوسط ماشین های امروزی حدود 1500 كیلو گرم می باشد. با استفاده از نانو تكنولوژی ، پیش بینی می شود كه بتوان بازده را تا 5 برابر افزایش داد و نیز وزن وسایل نقلیه را به میان 10 برابر كاهش داد پس می توان امیدوار بود كه وسایل نقلیه با استفاده از این فناوری تا 50% بهبود كارایی داشته باشند 

     كل درامد صنایع خودرو سازی از 1تریلیون دلار فراتر می رود (مثلا فروش شركت جنرال موتورز كه حدود 15/1% بازار را در سال 2001در دست داشت 177.2 میلیارد دلار بود).الگوهای خرید وسایل نقلیه جدید، تابع اقتصاد جهانی است. در شرایط ركود فعلی، عوامل اقتصادی مثل مصرف اندك سوخت و سوخت های جایگزین اهمیت فزاینده ای دارد.با افزایش میزان تولید در سطح جهانی و كاهش سود و قدرت تصمیم گیری خریداران، تولید كنندگان خودرو و صنعت حمل ونقل بیش از همیشه خواهان اصلاحاتی در محصول و فرایند تولید می باشند

 

برچسب ها :نانو ,خودرو ,كامپوزیت ,

author نوشته: سعید طهماسبی دهكردی date تاریخ: سه شنبه 1 دی 1388 date نظر