تبلیغات
دانستنیهایی مفید ازهمه جا ،از همه چیز ،برای همه - فولاد
  • تعداد مطالب :
  • آخرین بروزرسانی :
  • تعداد افراد آنلاین :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

entry فولاد


فولاد

فولاد
     اگر چه انواع بسیار زیادی از فولاد وجود دارد، به طور کلی تنها سه نوع فولاد در ورقکاری به کار می رود. این سه تقریبا تمامی نیازمندیهای ورقکاری را تامین می کنند. فولاد نیز مانند آلومینیم برای مشخص شدن نوع آلیاژ و طرز ساخت شماره گذاری می شود. به کمک چهار رقم می توان درصد کربن محتوی فولاد را ، بر حسب صدم درجه، و مقدار عنصرهای آلیاژی آن را مشخص کرد. گاهی برای تعیین نوع فرآیند ساخت بعد از این اعداد حروف نیز اضافه می شود .

   برای مثال فولاد 1020 فولاد کربنی با 20% درصد کربن و مقادیر ناچیزی از عناصر دیگر است. فولاد آلیاژی مثل 4130 آهن با 30% کربن و ترکیب پیچیده ای از عناصر دیگر و عمدتا مولیبدن است.

شماره گذاری فولادهای رایج بدین صورت است:
×××1-
فولاد کربنی است.
×××2-
فولاد نیکل دار است.
×××3-
فولاد کروم و نیکل دار است.
×××40
و ××44- فولاد مولیبدن دار است.
××41-
فولاد کروم و مولیبدن دار است.
××43-
فولاد کروم، نیکل و مولیبدن دار است.

     عدد آخر شماره، شماره همان گونه که پیشتر گفته شد، مقدار کربن فولاد را بر حسب صدم درصد نشان می دهد. خوشبختانه دانستن جزئیات بیشتر درباره همه شماره گذاریها ضرورتی ندارد. کافی است تنها با چند نوع از رایجترین فولادها آشنا شوید و به کار بپردازید.

     ورق فولادی سرد نورد شده 1020
     این نوع فولاد پرمصرفترین فولاد در خودروسازی است . در خلال تولید این فولاد را در حالت سرد، و نه گرم، نورد می کنند. نام آن نیز از همین فرآیند برگرفته شده است. با نوردکاری سرد نسبت به روش گرم، فولادی با استحکام بیشتر و تلرانس ابعادی دقیق تر تولید می شود. فولاد سرد نوردکاری شده ظاهری بسیار تمیز دارد. سطح آن تمیز و بدون پوسته یا تابیدگی سطحی است. این فولاد مستحکم است و به راحتی می توان بر روی آن کار کرد. این فولاد را می توان به بیشتر روشها جوشکاری کرد. این نوع فولاد با ضخامت های گوناگون عرضه می شود. برای مثال فولاد سرد نوردکاری شده نمره 20 که حدود 9/. میلیمتر _ 035/0 اینچ) ضخامت دارد، انتخابی مناسب برای ساخت گلگیر خودرو است. ورق فولادی 1020 نمره 11 با حدود 3 میلیمتر (12/. اینچ) ضخامت برای ساخت پایه های موتور ایده ال است.
فولاد سرد نورد شده 1020 به دلیل ویژگیهای استثنایی خود بهترین انتخاب برای بیشتر خودروهاست. این فولاد همچنین ماده ای عالی برای ساخت کفی خودرو، دیواره های آتشبند، قطعات بدنه، باک و پایه هاست. منظور این نیست که بگوییم این ماده برای تمام کاربردها کاملا مناسب است بلکه می خواهیم وسعت کاربرد آن را نشان دهیم.

     فولاد AK یا SK(فولاد با قابلیت کشش عمیق)
     فولاد SK یا AK فولادی است که برخی مردم چیزی درباره آن نشنیده اند، اما چون نسبتا به آسانی می توان آن را شکل داد ماده ارزشمندی برای ورقکاران به شمار می رود . قابلیت کشش عمیق –یعنی شکلپذیری آسان به صورت مقطع های عمیق – این ماده عالی است . این ویژگی برای کارهایی که نیاز به استحکام و دوام فولاد دارند و در عین حال باید به طور عمیق کشیده شوند مناسب است.
     حروف SK یا AK نوع فرآیندی را نشان می دهند که فولاد طبق آن تولید شده است . در خلال تولید، فولاد مذاب با افزودن سیلیسیم (S) یا آلومینیم (AL)آرام (K) شده است. "آرام سازی" اصطلاحی صنعتی برای توقف قابلیت ترکیب با اکسیژن فولاد مذاب با اکسیژن پیش از ریخته گری در شمش است.
     فولادهای SK یا AK با فولادهای دیگری که با فرآیندهای دیگر ساخته شده اند کمی تفاوت دارند. این دو نوع فولاد کمی دانه ریزترند. به عنوان قاعده ای کلی ، هرچه دانه های فولادی ریزتر باشد، آن فولاد چقرمه تر و شکلپذیرتر است . فولادهای SK یا AK را برای ساخت با دست ممتاز می سازد.
قطعات ساخته شده با چکش کاری، مثل پایه های کوچک کاربردی ایده آل برای فولادهای SK و AK هستند . این فولادها در بیشتر فنون شکلدهی جوابگوست و به دلیل این ویژگی ذاتی شکل پذیری ، نمونه های اولیه صفحات پرخم بدنه معمولات از این فولاد ساخته می شوند.


     فولاد کروم و مولیبدن دار
     سومین فولادی که باید بشناسید فولاد کروم و مولیبدن دار 4130 است. این اعداد شماره گذاری صنعتی برای فولادی است که کروم و مولیبدن عناصر اصلی آلیاژی آن هستند. استحکام کششی نامی این آلیاژ برابر 593 کیلو پاسکال (86000 پوند بر اینچ مربع ) است. اگر این مقدار را با استحکام کششی 476 کیلو پاسکال (69000 پوند بر اینچ مربع) برای فولاد 1020 نورد گرم شده مقایسه کنیم اختلافی برابر 25 درصد به سود فولاد 4130 نتیجه می شود.
     مزیت اصلی این فولاد استحکام بسیار زیاد آن است . به دلیل این مزیت می توان ورق نازکتری انتخاب کرد تا وزن قطعه کاهش یابد بدون آن که در استحکام قطعه خللی وارد شود. این ویژگی باعث می شود تا آلیاژی برگزیده برای ساخت خودروهای مسابقه یا هواپیما،باشد. زیرا در این موارد باید بدون اضافه شدن وزن استحکام تا حد امکان افزایش یابد. فولاد 4130 کیفیت جوش پذیری عالی دارد و در حالت نورد شده سرد و گرم موجود است. به علاوه هر دو نوع فولاد نورد سرد و گرم شده هم به صورت یکنواخت سازی شده هم به صورت تابکاری شده موجودند . تابکاری یعنی انجام عملیات حرارتی بر روی فولاد برای نرم کردن و افزایش شکلپذیری . یکنواخت سازی یعنی تنش گیری از فلز. فولاد 4130 یکنواخت سازی شده مناسب کارهایی است که نیاز به خمکاری یا شکلدهی ندارند. از فولاد 4130 تابکاری شده ، به دلیل خم پذیری و شکلپذیری بهتر آن، برای ساخت قطعاتی از نوع قطعات سیستم تعلیق نسبت به نوع یکنواخت سازی شده این آلیاژ مناسبتر است . هر چند تمام این حرفها در مورد صرفه جویی در وزن بدون از دست دادن استحکام بسیار خوش آیند است، بایستی برخی نقاط ضعف را نیز در نظر بگیریم. اولین و شاید مهمترین نکته قیمت بسیار زیاد فولاد 4130 است. قیمت این آلیاژ پنج برابر فولادهی دیگر است. اختلاف هزینه برای طرحهای بزرگ بسیار چشمگیر خواهد بود.

     دیگر اینکه فولاد 4130 کمیاب است. این آلیاژ را همه فروشگاه های فولاد در انبار موجود ندارند. معمولا سفارش ویژه جنسی که به صورت عمده در انبار موجود نباشد کار درستی نیست . سفارش ویژه معمولا باعث افزایش شدید قیمت می شود .
     عیب دیگر کار با فولاد 4130 این است که این آلیاژ به دلیل استحکام بالا نسبت به فولادهای دیگر، ابزارهای برش و تیغه ها را بسیار کند می کند.
     فولاد 4130 برای ساخت قطعات تحت تنش بالا، مثل قطعات سیستم تعلیق، مفتول ها و دسته موتورها، به ویژه در خودروهای مسابقه به کار می رود. قطعات هواپیما، از قبیل دسته موتورها و ارابه فورد را اغلب از این ماده می سازند . فولاد 4130 ماده ای خوب و همه کاره است . اما به دلیل قیمت بالا تمرین کردن با استفاده از آن توصیه نمی شود.


برچسب ها :فولاد ,ورق فولادی ,

author نوشته: سعید طهماسبی دهكردی date تاریخ: سه شنبه 1 دی 1388 date نظر