تبلیغات
دانستنیهایی مفید ازهمه جا ،از همه چیز ،برای همه - پرس ها
  • تعداد مطالب :
  • آخرین بروزرسانی :
  • تعداد افراد آنلاین :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

entry پرس ها

پرس

پرس ها و ملحقات آنها

     در اینجا لازم است کمی با ساختمان انواع پرس ها و نحوه عملکرد آنها آشنا شد. آشنایی با انواع پرس ها و نحوه عملکرد آنها آشنا شد. آشنایی با انواع پرس ها برای طراح قالب این امکان را فراهم می سازد که از ماشین آلات و ابزار بتواند استفاده های بیشتری در آسان تر شدن عملیات بنماید. همچنین در این قسمت ضمن آشنایی با قطعات و قسمت های گوناگون پرس ها و ملحقات آنها ، نحوه ارتباط پرس ها در خطوط تولید و طراحی این خطوط مورد مطالعه قرار می گیرد.

 

     انواع پرس ها
     انواع پرس هایی که آشنائی با آنها برای یک طراح قالب لازم است پنج نوع بوده و به قرار ذیل می باشند:
     1- پرس های C شکل ضربه ای
     2- پرس های دروازه ای
     3- پرس های چهار ستونه
     4- پرس های با حرکت از بالا به پایین
     5- پرس های با سرعت زیاد

     هر کدام از پرس های فوق نیز از نظر اندازه، شکل و ساختمان، انواع متنوع و بی شماری را دارند.

     ساختمان پرس ها
     معمولا ساختمان پرس ها به دو گونه است: پرس های ریخته شده و پرس های جوشکاری شده که به طور معمول قطعات بدنه پرس های کوچک به طریق ریخته گری و بدنه پرس های بزرگ به طریق ریخته گری و یا از طریق اتصالات جوشکاری ساختمان می شوند.

     منابع مورد استفاده در پرس ها
     قدرت در انواع پرس ها به چهار طریق مشروح در ذیل تامین می گردد:
     1- پرس های دستی، در این نوع پرس ها معمولا از قدرت دست و یا پای کارگر استفاده می گردد.
     2- پرس های مکانیکی، این پرس ها با قدرت موتور به حرکت درآمده و بعضا ممکن است دارای یک چرخ طیار، و یک مکانیسم کاهنده سرعت دنده ای یک مرحله ای، با مکانیسم کاهنده چند مرحله ای باشند.
     3- پرس های هیدرولیک : قدرت در پرس های هیدرولیک به وسیله فشار روغن و یا فشار آب تامین می شود.
     4- پرس های پنوماتیک: تامین قدرت در این نوع پرس ها توسط هوای فشرده است.

     سرعت پرس ها
     سرعت پرس برای قالب های برش بین 40 تا 800 ضربه در دقیقه می باشد. در مورد قالب های کششی و فورم به علت احتیاج به زمان بیشتر برای شکل گیری فلز، سرعت پرس ها بایستی کند باشد و معمولا بین 5 تا 100 ضربه در دقیقه بوده که بستگی به ابعاد قطعه و پیچیدگی کار دارد.


     ورق های فلزی
     انواع ورق فلزی
     امروزه انواع مختلف ورق فلزی در دسترس است. برای مثال در یکی از کاتالوگهای فلزات از بیست و شش نوع مختلف ورق آلومینیومی نام برده شده است. باید بهترین نوع ورق، یا در برخی موارد ضروری ترین نوع را، برای هر کار خاص برگزید. برای این کار اطلاع از کیفیتهای ویژه، استحکام، نقاط ضعف و تفاوتهای تطبیقی رایج ترین ورقها ضروری است. اکثر مراکز تولید ورق نماینده های فروش و مهندسانی دارند که پیشنهاداتشان در مورد ورقی که می توانید برای کار خاصی مصرف کننید، مفید است.پیش از تماس با این افراد با کسب اطلاعاتی درباره نیازمندی هایی که می خواهید برآورده سازید، خود را آماده کنید. آیا ترجیح می دهید بدون از دست دادن استحکام در وزن صرفه جویی کنید یا بیشتر به ظاهر کار اهمیت می دهید؟ اگر قرار است بین خواص مختلف مصالحه انجام شود کدام یک را ترجیح می دهید؟ اینها بعضی از پرسشهایی است که باید پیش از تماس با فروشنده ورق به آنها پاسخ گویید.

     آلومینیوم
     اگر چه انواع بسیار متفاوت آلیاژهای آلومینیم در بازار یافت می شود، ولی چهار نوع از آنها در ورقکاری رایج اند و تقریبا تمامی نیازها را برطرف می کنند. در اینجا استحکام و کیفیت این چهار نوع را به همراه کاربردهای متفاوتشان شرح خواهیم داد . هنگام به کارگیری این آلیاژ، باید برخی احتیاط های خاص و شرایط را رعایت کنید. در این موارد نیز توضیح خواهیم داد. ابتدا ببینیم آلومینیم چگونه دسته بندی و شماره گذاری می شود.

     شماره گذاری
     آلیاژهای آلومینیم با شماره ای معین مشخص می شوند که نشان می دهد در فرآیند ساخت چه عناصری به آلیاژ اضافه شده است. در شماره چهار رقمی ، اولین شماره، عنصر اصلی اضافه شده را نشان می دهد. این شماره گذاری به صورت زیر قابل فهمتر است.
     ×××1-  آلومینیم تقریبا خالص را نشان می دهد.
     ×××2-  ترکیبی است از آلومینیم و مس
     ×××3-  آلومینیم منگنز دار است.
     ×××4-  آلومینیم سیلسیم دار است.
     ×××5-  نشان دهنده آلیاژ آلومینیم و منیزیم است.
     ×××6-  آلیاژهای ترکیبی منیزیم، سیلیسیم و آلومینیم است.
     ×××7-  آلیاژهای ترکیبی روی و آلومینیم است.

     البته انواع دیگر آلیاژهای آلومینیم نیز وجود دارند اما چهار گروه اصلی، 2000، 1000 3000 ، 6000  غالبا در صنایع ساخت بدنه اتومبیل به کار می روند.
    
سختی – آلومینیم، علاوه بر شماره گذاری بر حسب آلیاژ، بر اساس عملیات حرارتی یا فرآیند ساخت آلیاژ نیز شماره گذاری می شود. این حروف سختی ورق را نشان می دهند. در فهرست زیر به ترتیب از نرمترین تا سخت ترین آلیاژ آمده است.
 F-    
یعنی ورق به همان صورت ساخته شده، که هیچ فرآیند اضافی برای سختکاری آن انجام نشده است.
 O -     
یعنی تابکاری یا نرم شده با گرم و سرد کردن (کنترل شده)
 H -     
یعنی سختکاری کرنشی یا کار سخت شده با سرد کاری
 T-       
یعنی تحت عملیات حرارتی پیر سختی قرار گرفته و گاهی سرد کاری شده.

     شماره شناسایی آخر اعدادی هستند که پس از حروف "H" و "T" می آیند تا سختیهای مختلف را نشان دهند. در بعضی آلیاژها تعداد این اعداد بیشتر و در بعضی دیگر کمتر است. اما به طور کلی عدد بزرگتر یعنی ورقی سخت تر و محکمتر.
برای مثال آلومینیمی با شماره "14H-3003"  آلیاژی است که با افزودن منگنز (عدد 3) به آلومینیم تولید شده است. با سرد کاری در خلال ساختحرفH  سختکاری کرنشی شده است و از نظر مقیاس سختی عددی، این آلیاژ نیمه سخت است. این خاصیت را سازنده با عبارت " بسیار مناسب برای اکثر عملیات شکلدهی" توصیف می کند.
هر آلیاژ آلومینیم استحکام و مشخصات شکل پذیری ویژه ای دارد . حال چهار نوع از پر مصرفترین ورقهای آلومینیم را بررسی می کنیم.

     آلومینیم سری 1100
    
سری 1100، آلومینیم خالص تجاری است که بدون افزودن عنصرهای دیگر ساخته می شود. این ماده نرم است، به راحتی شکل می پذیرد و خم می شود. این ویژگی آن را برای کارهایی که به شکلدهی ضربه ای نیاز دارند ایده آل می کند. کیفیت مناسب دیگر این ماده کار سختی بسیار کندتر آن نسبت به آلیاژهای دیگر است. کار سختی اصطلاحی است که برای شرح چگونگی سخت شدن و افزایش استحکام فلز در هنگام سرد کاری (شکلدهی در حالت سرد) به کار می رود. کار سختی کند آلیاژ بدین معناست که ماده را، بدون سخت شدن بیش از حد می توان شکل داد یا روی آن کار انجام داد.
    
آلومینیم سری 1100 همچنین مطلوبترین نوع آلومینیم برای انواع جوشکاری است. بر روی این ماده می توان بدون اشکال جوشهایی هموار و سالم ایجاد کرد. این ماده همچنین در برابر خوردگی در هوا مقاوم است و به راحتی می توان آن را آندی کرد.
    
آلومینیم سری 1100 با 5 تراز سختی موجود است: O،12H، 14H، 16H، 18H . نوع "O" کاملا نرم است در حالی که نوع "18H" سختی هنگام ساخت خود را دارد. برای اکثر کارهای شکلدهی کششی – چرخشی و ایجاد شکلهای پیچیده به کمک چکش از این نوع آلومینیم استفاده می شود.

     آلومینیم سری 2024
2024    آلیاژی است که به دلیل استحکام و مقاومت در برابر خستگی در اکثر سازه ها و قطعاتی که باید نسبت بالای استحکام به وزن داشته باشند به کار می رود. این ماده سبک است و به راحتی می توان با ان کار کرد.
     این آلومینیم در چهار تراز سختی موجود است، O،3T، 4T، 361T . این آلیاژ از مخلوط کردن مقدار کمی مس با آلومینیم در خلال ساخت به دست می آید. این آلیاژ به دلیل استحکام زیاد و وزن نسبتا کم خود، پرمصرفترین ماده برای ساخت قطعات سازه ای هواپیما مثل بال است. اما دو مانع در کاربرد این آلیاژ وجود دارد: اول اینکه خمکاری این ماده باید تحت زاویه های بزرگ انجام شود و دیگر اینکه قطعات ساخته شده از این جنس برای اتصال به هم به جای جوشکاری باید پرچکاری شوند. این ماده با سختی 3T انتخاب خوبی برای ساخت پوسته خودروهای مسابقه ای است که باید نسبت "استحکام به وزن" بالایی داشته باشند.

     آلومینیم سری 3003
     آلومینیم سری 3003 پرکاربردترین آلیاژ آلومینیم است و با افزودن منگنز به آلومینیم خالص تجاری تهیه می شود. با این کار استحکام آلیاژ، در مقایسه با آلیاژ 1100 حدود 20 درصد افزایش می یابد، اما آلیاژ 3003 کیفیت شکل پذیری آلیاژ 1100 را دارد . این آلیاژ در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و می توان به راحتی روی آن کار کرد و آن را با چکش شکل داد و بدون اشکال انواع جوشکاری را بر روی آن انجام داد.
     این آلیاژ نیز در 5 تراز سختی موجود است : O،12H، 14H، 16H، 18H. نوع 14H با سختی متوسط از همه رایجتر است . کار بر روی این نوع آسان است و خمکاری آن چندان مشکل نیست و در عین حال این ماده در صورت نیاز آنقدر سخت هست که در ساخت بدنه و قاب به کار رود.
14H 3003 ،
به دلیل این خصوصیات، آلیاژی بسیار متداول برای ساخت بدنه خودرو است . این ماده در برابر ترک بر اثر لرزش یا کاربرد مقاوم است. در بسیاری موارد مخزنهای گاز، نفت و آب را از این آلیاژ و با همین سختی می سازند. این آلیاژ به خوبی آندی می شود و به همین دلیل یکی از کاربردهای رایج دیگر آن ساخت قطعات داخلی خودروست.

     آلومینیم سری 6061
     این نوع، آلومینیم خالصی است که در خلال تولید مقدار کمی منگنز یا سیلیسیم /منگنز به آن اضافه شده است . این آلیاژ ارزانترین و پرکاربردترین آلومینیم در میان انواع اشاره شده است. این ماده خواص مکانیکی متنوعی مانند مقاومت خوب در برابر خوردگی و قابلیت زرد جوشکاری و جوشکاری معمولی دارد . این آلیاژ را می توان با بیشتر فنون ساخت . اگر تابکاری شود، به خوبی شکلپذیر می شود.
آلومینیم 6061 در سه تراز سختی موجود است: O،4T، 6T که از آنها می توان برای اجرای طرحهای مختلفی استفاده کرد. نوع 6T این سری را بیشتر اوقات برای ساخت سازه های پرچی مثل شاسی یک تکه خودروهای مسابقه به کار می برند.

 

 


برچسب ها :پرس ,ورق فلزی ,آلومینیوم ,فولاد ,

author نوشته: سعید طهماسبی دهكردی date تاریخ: سه شنبه 1 دی 1388 date نظر